کره جنوبی قهرمان مبارزه با کرونا

کره جنوبی قهرمان مبارزه با کرونا : با ٨٢٣۶ و تنها ۷۵ کشته، کره جنوبی موفق‌ترین کشور در برابر کرونا بوده است. دلیل این موفقیت، روشهای هوشمندانه این کشور برای کنترل بیماری است که باید به عنوان مثالهایی از مدیریت موفق بحران در کتابهای آموزش مدیریت بحران ثبت شوند.

‏بر خلاف چین، که مردم را در خانه‌هایشان زندانی کرد، استراتژی کره، ترکیبی از آگاهی بخشیدن به مردم، مشارکت دادن آنها در کنترل بیماری و ایجاد یک کمپین عظیم غربالگری بوده است.

کره جنوبی قهرمان مبارزه با کرونا

غربالگری عظیم آسان نیست | کره جنوبی قهرمان مبارزه با کرونا

کره برای تحقق بخشیدن به این هدف، از تکنولوژی به طرز هوشمندانه‌ای بهره برده است.
‏در کره، هنگامی که تست کرونای یک فرد مثبت می‌شود، تمام افراد در ارتباط با شخص، کاوش و تست می‌شوند، مسیرهایی که شخص از آنها عبور کرده با استفاده از داده‌های جی‌پی‌اس موبایل، دوربین‌های شهری و داده‌های دستگاهایی که از آنها پرداخت انجام داده مشخصص می‌شوند.
مسیرها ضدعفونی می‌شوند،
‏بعضی مکانهای عمومی برای ضدعفونی تعطیل و تمامی افرادی که با بیمار در تماس بودند کاوش می‌شوند. حتی پیامکی برای افرادی که در آن مسیرها از دستگاههای مشترکی استفاده کرده‌اند ارسال می‌شود.
شفافیت کره در اطلاع رسانی نیز باعث اعتماد کامل و پیروی بی‌درنگ مردم از تصمیمات دولت شده است.
‏کره همچنین ايستگاه‌هایی ایجاد کرده است که مردم می‌توانند با ماشین خود به آنجا بروند و بدون خارج شدن از ماشین، تست کرونا بدهند.
۴۰ واحد سیار تشخیص، که به محل کار و خانه افراد می‌روند ایجاد شدند تا انتقال آلودگی در صف انتظار، تعداد مراجعه مردم و فشار کاری پرسنل درمان را کاهش دهند.
‏کره جنوبی با این سیاست، در این مدت بیش از ۲۲۰ هزار تست کرونا انجام داده است. فراهم کردن این تعداد تست آسان نیست.
اما تجربه کمبود تست تشخیص، در سال ۲۰۱۵ به هنگام اپیدمی ویروس مِرس، به کره آموخت تا اینبار پس از شیوع کرونا در چین، به سرعت تست جدید کرونا را برای کل کشور فراهم کند.
‏برای پیشگیری در تمام مکانهای عمومی، ژل دست در اختیار عموم قرار گرفته است، تابلوهایی نظافت دست را به آنها یادآوری می‌کند و یا تلویزیونی به آنها آموزش می‌دهد.
قبل از ورود به اکثر ادارات، پاساژها و سوپرمارکت‌ها، دمای بدن افراد سنجیده می‌شود و دستهایشان را برایشان ضدعفونی می‌کنند.

کره جنوبی قهرمان مبارزه با کرونا
‏شهرداری روزانه چندین پیامک برای مردم ارسال می‌کند:
“برای جلوگیری از انتشار ویروس از این مکانها اجتناب کنید…”
“امروز مورد جدیدی ثبت نشد.”
“اگر علائم زیر را دارید با این شماره تماس بگیرید”
“امروز می‌توانید با رعایت اصول از خانه خارج شوید(به جز افراد مسن و بیمار)”
‏برای افرادی که قرنطينه خانگی می‌شوند، کمیته محلی، بسته‌ای رایگان شامل آب و مواد غذایی برای دو هفته، ماسک، مسواک، دماسنج، ژل الکل و کیسه‌ای برای قرار دادن دستمالهای آلوده ارسال می‌کند، به همراه دفترچه‌ راهنمای قرنطینه خانگی و نحوه درخواست کمک مالی فوری (در صورت بیکار شدن).
‏همچنین اپلیکیشنی ساخته شده است که بیمارانی که در قرنطینه خانگی هستند باید آن را نصب کنند.
این اپلیکیشن روزی دوبار به بیمار یادآوری می‌کند تا دمای بدن خود را بسنجد و آن را همراه با علائم دیگر بیماری در اپلیکیشن وارد کند. بدین ترتیب تمامی بیماران از راه دور تحت مراقبت هستند.
‏اینگونه، کره جنوبی کرونا را شکست می‌دهد و به الگوی جهانی تبدیل می‌شود.
با مشارکت تک تک مردم کشورش.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *