کرمک یا اکسیور

کرمک یا اکسیور چیست؟ عفونت با کرم های سوزنی یا کرمک یا انتروبیوزیس توسط انگل انترو بیوس ورمیکولاریس ایجاد می شود و این انگل در سکوم و کولون صعودی و آپادیس رشد می کند و اغلب در کودکان دیده می شود و والدین از طریق کودکان مبتلا می شوند. طول جنس ماده 8 تا 13 میلی متر و جنس نر 3 تا 5 میلی متر می باشد. بیشترین راه انتقال تماس مستقیم با مدفوع آلوده می باشد و گاهی از طریق تماس جنسی نیز منتقل می شود. معمولا بدون علامت هستند و کاریرهای بودون علامت شایع می باشند.

 

اپیدمیولوژی کرمک:

کرمک شایعترین فرم عفونت انگلی می باشد و شیوع آن در جوامع مختلف از 2 تا 20 درصد گزارش شده است و کودکان سنین مدرسه بیشترین در صد آلودگی را دارند.

کرمک یا اکسیور

پاتوفیزیولوژی:

شایعترین علامت بیماری خارش و احساس سوزش اطراف مقعد می باشد که زمانی ایجاد مشود که کرم ماده جهت تخمک گذاری انتهای سوزنی خود را وارد مخاط انتهای انوس می کند. حرکت کرم ماده و تخم کرم منجر به خارش می شود. تخم تا قبل از اینکه به لارو تبدیل شود می تواند تا 3 هفته بماند و لارو ایجاد شده مجددا به داخل کانل انال بازگشته و ایجاد عفونت مجدد می کند.

 

علائم بالینی :

اغلب افراد بدون علامت هستند و در افراد علامت دار بیشتر یافته خارش اطراف مقعد می باشد که بیشتر در شب و یا اوایل صبح ایجاد می شود. علائم دیگر شامل اختلا در خواب، بی خوابی شبانه، درد شکم و در موارد کمی بی اشتهایی می باشد.

 

تشخیص افتراقی:

 

  1. بیماری کرون
  2. کولیت اولسرو
  3. آنوسیتیس یا التهاب آنوس
  4. آلرژی

 

تشخیص:

بررسی تخم و انگل ماده بر روی لام و استفاده از نوار چسب های سیلیکونی می تواند کمک کننده باشد ویا دیدن خود کرم در اطراف مقعد و یا وجود کرم داخل مدفوع می تواند تشخیصی باشد.

کرمک یا اکسیور

درمان:

استفاده از داروهای ضد انگل مثل مبندازول، آلبندازول و پیرانتال پامیت در دو نوبت به فاصله دو هفته در بیمار و افراد خانواده توصیه می شود.

نکته مهم اینست که تشخیص این بیماری کاری سخت است و می بایست توسط فردی که در زمینه گوارش کودکان تخصص دارد داده شود.

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *