معاینات دوره ایی در سال اول تولد در کودکان

معاینات دوره ایی در سال اول تولد در کودکان به چه صورت انجام می شود؟ سال اول عمر بسیار مهم از جهت رشد و نمو کودک شما می باشد چرا که قسمت عمده رشد بخصوص رشد مغز در این سال می باشد و از طرفی بسیاری از بیماری ها در این سن بروز میکند که در صورت تشخیص به موقع و در مان مناسب از عوارض غیر قابل برگشت آن جلوگیری می شود از جمله بیماری های متابولیک مثل هیپوتیروئیدی، تیروزینمی، گالاکتوزمی، فنیل کتونوری و بیماری های دیگر مثل گلوکوم و کاتارکت مادرزادی، رتینو بلاستوم چشم و بیماری های دیگر. و از این مهم ترپایش رشد و نمو شیر می باشد.

معاینات دوره ایی در سال اول تولد در کودکان

از طریق معاینات دوره ایی در سال اول تولد در کودکان می توان به این مهم دست یافت :

والدین محترم باید به این نکته توجه داشته باشند که شیر خواران در سال اول زندگی باید ماهانه توسط متخصص اطفال معاینه شوند و رشد کودک در سال اول زندگی و نمو شیر خوار مورد پایش قرار گیرد. نکته مهم اینست در این زمینه گوارش کودکان میتواند به شما کمک کند. بعد از سال اول معاینه هر 2 تا 3 ماه یک بار انجام می شود. نکاتی که در هر معاینه باید دقت شود:

  1. وزن: نوزاد بعد از تولد در 5 روز اول کمی وزن از دست می دهد و در 5 روز دوم وزن از دست داده را بدست می آورد و بعد از آن در 3 ماه اول روزانه 25 تا 30 گرم وزن می گیرد و در 3 ماه دوم روزانه 20 گرم و در 6 ماه دوم روزانه 15 گرم وزن می گیرد. به طور متوسط یک شیر خوار که ترم به دنیا آمده در یک سالگی وزن حدود 10 کیلو گرم دارد. بعد از یک سال تا 7 سالگی کودک سالی 2 کیلو گرم وزن اضافه می کند.
  2. دور سر: در 3 ماه اول هفته ایی نیم سانت ( ماهی 2 سانت)، در 3 ماهه دوم ماهی 1 سانت، در 6 ماه دوم تولد ماهی نیم سانت رشد می کند
  3. قد: در شیر خوار با قد تولد 50 سانت در 3 ماهگی حدود 60 تا 62 سانت، در 6 ماهگی حدود 65 تا 67 سانت و در 9 ماهگی حدود 70 تا 72 سانت و در یک سالگی 75 سانت می باشد.

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *