مسمومیت با ویتامین - آ

مسمومیت با ویتامین – آ چه علائمی دارد؟ ویتامین -آ یک ویتامین محلول در چربی می باشد که هم کمبود آن و هم مسمومیت با آن می تواند علامت ایجاد کند. این ویتامین محلول در چربی و مقاوم به حرارت می باشد که برای جذب نیازمند به صفرا می باشد و در کبد ذخیره می شود.

ویتامین – آ جزئی از پیگمان های شبکیه ای رودوپسین و یدوپسین برای دید در نور کم است. در ایجاد استخوان و دندان و در تشکیل و بلوغ اپی تلیوم دخالت دارد. مسمومیت با ویتامین آ می تواند به صورت حاد و یا مزمن اتفاق افتد.

در فرم حاد در اثر مصرف مقادیر زیاد در مدت زمان کم اتفاق می افتد مثل تزریق امپول ویامین آ بیشتر از دوز های درمانی، و فرم مزمن در اثر مصرف طولانی مدت ویتامین اتفاق می افتد مثل مواردی که برای مدت های طولانی انواع شربت و یا قرص های مولتی ویتامین مصرف می شود. (نکته قابل توجه والدین محترم که دقت لازم را در مصرف شربت های مولتی ویتامین برای فرزندان خود داشته باشند)

مسمومیت با ویتامین - آ

علائم مسمومیت با ویتامین – آ

علائم هیپرویتامینوز – آ شامل تهوع، استفراغ، خواب الودگی و برجسته شدن ملاج می باشد. دوبینی، ادم پاپی، فلج اعصاب کرانیال مطرح کننده سودوتورمغزی ( افزایش فشار داخل مغز ) می باشد. تحریک پذیری، تورم دردناک استخوان ها، آلوپسی، درماتیت سبورئیک، شکاف در گوشه های دهان و بزرگی کبد از دیگر علائم مسمویت با ویتامین آ می باشد.

یکی از عوارض مسمومیت با این ویتامین تراتوژنیسیتی می باشد که منجر به ایجاد ناهنجاری های مادرزادی می شود. به عنوان مثال خانم های باردار که برای درمان آکنه مقادیر زیادی از ترکیبات رتینوئید ها را مصرف می کنند ممکن است نا هنجاری هایی در جنین آن ها ایجاد شود) نکته مهم اینست در این زمینه گوارش کودکان میتواند به شما کمک کند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *