مدفوع سبز رنگ در شیر خواران

مدفوع سبز رنگ در شیر خواران چه علتی دارد؟ در 48 ساعت اول بعد از تولد دفع مدفوع سیاه رنگ و قیری به نام مکونیوم داریم که بعد از تغذیه با شیر مادر در روزهای 3 تا 5 تولد مدفوع نوزاد به رنگ سبز تیره می شود و بعد از روز 5 تولد مدفوع به تدریج زرد رنگ می شود که این رنگ نرمال مدفوع نوزاد و شیر خوار می باشد.

در یک نوزاد و شیر خوار در 3 ماه اول تولد تعداد دفعات دفع مدفوع به طور نرمال 4 تا 6 مرتبه در روز می باشد ولی در بعضی از شیرخواران گاهی بدنبال هر نوبت شیر مادر خوردن یک نوبت دفع مدفوع وجود دارد که در صورتیکه معاینه نرمال و وزن گیری هم نرمال باشد.

این طبیعی است وبرعکس در بعضی از شیرخواران دفع مدفوع 7 تا 10 روز یک بار دارند که اگر معاینه نرمال باشد و وزن گیری مناسب باشد و مدفوع نیز نرم باشد این هم طبیعی تلقی می شود و نیاز به اقدام خاصی نمی باشد.

مدفوع سبز رنگ در شیر خواران

علل مدفوع سبز رنگ در شیر خواران چیست؟

  1. نوزادان و شیر خوارانی که عمده تغذیه ان ها از قسمت ابتدای شیر مادر است و قسمت انتهای شیر مادر را نمی خورند
  2. آلرژی نسبت به بعضی مواد غذایی در رژیم مادر
  3. بدنبال بعضی از بیماری ها از جمله بیماری های ویروسی
  4. دندان در آوردن که منجر به افزایش ترشح بزاق می شود
  5. مصرف مقادیر زیاد سبزیجات توسط مادر
  6. بدنبال شروع غذای کمکی

معمولا مدفوع سبز رنگ در شیر خواران و قهوه ایی رنگ در شیر خواران نرمال تلقی می شود و جای نگرانی ندارد ولی در مواردی که مدفوع سفید رنگ و یا حاوی خون و یا قیری و سیاه رنگ باشد غیر نرمال است و نیاز به بررسی دارد .در این زمینه دکتر گوارش کودکان میتوانند کمکتان کنند.

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *