علائم بالینی کمبود تیامین

علائم بالینی کمبود تیامین چیست؟ تیامین یک ویتامین محلول در آب است و به صورت تیامین پیروفسفات یا کربوکسیلاز وجود دارد و به عنوان کوآنزیم در متابولیسم قند ها عمل می کند . تیامین برای ساخت استیل کولین نیز لازم است و کمبود آن به اختلال در هدایت عصبی منجر می شود .

شیر مادر و شیر گاو و نیز سبزیجات ، غلات ، میوه ها و تخم مرغ منابع تیامین می باشند . بنابراین اغلب شیر خواران و کودکانی که رژیم غذایی آنها حاوی این غذا ها است ، نیازی به مکمل های تیامین ندارند .

از سوی دیگر ، شیر خواران تغذیه شده با شیر مادری که کمبود تیامین دارند در معرض خطر کمبود می باشند. تیامین به راحتی با گرما تخریب میشود ، بنابراین به راحتی از غذاهای اب پز شده خارج می شود . چون تیامین بیشر در پوست غلات وجود دارد لذا پوست کندن غلات دسترسی به آن را کاهش می دهد.

علائم بالینی کمبود تیامین

تظاهرات و علائم بالینی کمبود تیامین

علائم زودرس کمبود تیامین شامل خستگی ، تحریک پذیری ، افسردگی ، خواب آلودگی ، بی اشتهایی ، تمرکز ذهنی ضعیف ، تهوع و درد شکم می باشد . علائم پیشرفت شامل نوریت محیطی همراه با خارش و سوزش و پارستزی انگشتان پا و کف پا ها ، کاهش رفلکس تاندونی از بین رفتن حس ارتعاش ، انقباض درد ناک عضلات ، نارسایی احتقانی قلب و اختلالات روانی است . خشونت صدا ناشی از فلج عصب حنجره ایی می باشد . کمبود خیلی پیشرفته را بیماری بری بری می نامند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *