تنگی پیلور در نوزادان و شیرخواران

تنگی پیلور در نوزادان و شیرخواران چه علائمی دارد؟ وقتی یک نوزاد و یا شیرخوار با استفراغ مراجعه می کند باید به علل زیادی از جمله خوردن زیاد شیر، ریفلاکس، بیماری های متابولیک، تنگی در قسمت های مختلف دستگاه گوارش، نارسایی آدرنال و بیماری های دیگر فکر کرد.

یکی از علل استفراغ تنگی کانال پیلور می باشد که معمولا در پسر ها شایعتر از دختر ها می باشد و در سن 4 تا8 هفته بیشتر دیده می شود. این بیماری در اثر هایپرپلازی عضلات کانال پیلوراتفاق می افتد و شایعترین علت انسدادخروجی معده در شیرخواران و شایعترین علت استفراغ در شیرخواران که نیازمند به درمان جراحی دارد می باشد.

علائم بالینی تنگی پیلور در نوزادان و شیرخواران

استفراغ مهمترین علامت این بیماری می باشد که در ابتدا کم است ولی بتدریج استفراغ شدید تر و جهنده می شود به طوریکه شیر بعد از خوردن شیر تمام انرا به صورت جهنده استفراغ می کند.

در ابتدا بیمار بعد از استفراغ تمایل به خوردن مجدد شیر دارد ولی بتدریج که بیماری پیشرفت می کند بیمار بی حال و دهیدره میشود و اختلال در وزن گیری و حتی کاهش وزن نیز پیدا می کند ولی بیمار تب ندارد.

در معاینه شکم این بیماران بعد از استفراغ توده اولیو شکلی در قسمت فوقانی راست شکم و یا در ناحیه اپی گاستر در 60 تا 80 درصد بیماران یافت می شود که این یافته در کنار علائم بالینی بسیار تشخیص برای این بیماری می باشد.

برای تشخیص قعی می توان از سونوگرافی و یا بررسی با باریوم و یا اندوسکوپی استفاده کرد. درمان این بیماران جراحی می باشد که قبل از جراحی نیاز به اصلاح اختلالات الکترولیتی ( هیپوناترمی و هیپوکالمی )، اختلالات اسیدو باز ( الکالوز متابولیک ) و دهیدریشن بیمار می باشد.

نکته مهم اینست در این زمینه گوارش کودکان میتواند به شما کمک کند.

تنگی پیلور در نوزادان و شیرخواران
نمای اولیه در معاینه

 

تنگی پیلور در نوزادان و شیرخواران
گرافی نوزاد مبتلا به انسداد هیپرتروفیک پیلور

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *