بلع مواد سوزاننده

بلع مواد سوزاننده در کودکان چیست؟ یکی از موارد بسیار خطر ناک در کودکان بلع مواد سوزاننده می باشد که اکثر موارد به صورت نا اگاهانه و به دلیل بی احتیاطی والدین اتفاق می افتد .

مواد سوزاننده در واقع به دو صورت اسید و یا باز می باشد که در منازل به عنوان لوله باز کن ، جرم گیر ، جوهر نمک و غیره استفاده می شود .

بازها به طور کلی خطر ناک تر از اسیدها هستند چرا که اولا اسید بسیار تند و بد بو است و بیمار مقدار کمتری از آن را می خورد و لی بازها را به میزان بیشتر می خورند و ثانیا اسید نکروز انعقادی ایجاد می کند که کمتر در بافت نفوذ می کند ولی باز ها نکروز میعانی ایجاد می کنند و تا عمق بیشتری در بافت نفوذ می کنند.

بلع مواد سوزاننده

اقدامات لازم بعد از بلع مواد سوزاننده

  1. به هیج عنوان تحریک به استفراغ نکنند
  2. با آب داخل دهان و صورت کودک را شستشو دهند
  3. در صورتی که کودک حالت تهوع و استفراغ ندارد کمی آب و یا شیر بدهند
  4. از اسید و یا باز به عنوان خنثی کننده استفاده نکنند
  5. هر چه سریتر به بیمارستان مراجعه نمایند

نکته مهم اینست که ارتباط دقیق بین میزان آسیب دهان و آسیب مری وجود ندارد یعنی اینکه ممکن است دهان سالم باشد و یا آسیب کمی داشته باشد ولی مری و یا معده آسیب زیاد دیده باشد لذا تمام بیماران 18 تا 36 ساعت بعد از بلع مواد سوزانند باید آندوسکوپی شوند و بر اساس آن میزان آسیب مری و معده تعیین شود.

نکته دیگر اینکه در کودکانی که بر اثر بلع مواد سوزاننده آسییب مری و یا معده دارند باید یک ماه بعد بررسی مجدد با گرافی رنگی و یا آندوسکوپی صورت گیرد در این زمینه میتوانید با یک متخصص گوارش کودکان مشورت بگیرید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *