شیر دهی در مادران مبتلاء به کرونا ویروس

دکتر عزیزالله یوسفی فوق تخصص گوارش کودکان


کرونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها می باشند که منجر به بیماری در انسان و حیوانات می شوند. طیف وسیعی از درگیری های تنفسی و غیر تنفسی را ایجاد می کنند مثل سرماخورگی تا بیماری های شدید مثل سارس و اخیرا هم عفونت کوید –- 19. این یک RNA ویروس می باشد که بزرگترین ژنوم شناخته ویروسی می باشد که در سیتوپلاسم سلول میزبان تکثیر می یابد. با توجه به اینکه این بیماری جدید است و هنوز اطلاعات کافی از روش انتقال این بیماری در دست نمی باشد ولی انتقال فرد به فرد از طریق قطرات تنفسی بدنبال سرفه و عطسه اتفاق می افتد. اگر چه در مطالعات محدودی در خانم های مبتلاء به ویروس کوید –- 19 و سایر کرونا ویروس ها، این ویروس در شیر مادر یافت نشده است ولی هنوز اطلاعات کافی از اینکه این ویروس از طریق شیر مادر به کودک منتقل می شود یا نه در دست نمی باشد.

شیر مادر بهترین تغذیه برای شیر خوار می باشد و در مادر مبتلاء به کرونا ویروس ثابت شده و یا علامت دار می بایست تمام مراقبت های لازم مثل شستن دست ها و استفاده از ماسک را در حین شیر دهی رعایت کنند.


توصیه انجمن نوزادان ایران در مورد شیر دهی در مادر مبتلاء به کرونا ویروس به صورت زیر می باشد:

  1. اگر حال عمومی مادر بد است به طور موقت شیر مادر قطع شود و از شیر انسانی تهیه شده از بانک شیر و یا از شیر خشک استفاده شود
  2. اگر حال عمومی مادر خوب است شیر دهی ادامه پیدا کند. برای این کار مادر باید شیر خود را با شیر دوش دستی یا برقی بدوشد و توسط یک فرد سالم به شیر خوار داده شود. قبل دوشیدن شیر دست های خود را با اب و صابون بشوید و بعد از هر نوبت دوشیدن شیر تمام وسایل را تمیز بشوید.
  3. تغذیه شیر خوار در مادر مشکوک با رعایت اصول بهداشتی از سینه مادر بلامانع است.