آپاندیسیت حاد

دکتر عزیزالله یوسفی فوق تخصص گوارش کودکان


شایعترین علت جراحی اورژانس شکمی در کودکان است. با توجه به اینکه تشخیص آن در کودکان مشکل است، 30 تا 60 درصد موارد احتمال پارگی وجود دارد. خطر پارگی در کودکان زیر 5 سال از همه بیشتر است (70%) و در نوجوانی، که بیشترین بروز آپاندیسیت در کودکان را داریم، از همه کمتر می باشد (30%).


اپیدمیولوژی:

در کودکان زیر 14 سال 4 در هزار اتفاق می افتد و با افزایش سن بیشتر می شود ودر سن نوجوانی به حداکثر می رسد و در کودکان زیر یک سال نادر است. پسران بیشتر مبتلا می شوند.


علائم بالینی:

علائم بالینی بستگی به این دارد که بیمار در کدام مرحله پاتولوژیک معاینه شود.تریاد کلاسیک آن درد، تهوع و استفراغ، تب می باشد. بی اشتهایی یک علامت مهم می باشد. تب بیمار معمولا خفیف می باشد مگر در مواردی که آپاندیسیت پاره شده باشد. در بعضی موارد اسهال خفیف و تکرر ادرار نیز ایجاد می شود. درد در آپاندیسیت ابتدا دور ناف ایجاد می شود و به تدریج به قسمت پایین و راست شکم کشیده می شود و بعد از پاره شدن آپاندیسیت درد ژنرالیزه می شود.


تشخیص آپاندیسیت:

شرح حال و معاینه باید در جهت جستجوی یافته های موید آپاندیسیت و رد سایر علل مثل گاستروانتریت ویروسی، عفونت ادراری، پورپورای هنوخ شوئن لاین، آدنیت مزانتر، ابسه پسواس، استئو میلیت لگنی و...... باشد. جوانب مهم شرح حال که می تواند به نفع تشخیص آپاندیسیت با شد عبارتند از شروع درد قبل از اشتفراغ و اسهال و بی اشتهایی، مهاجرت درد از دور ناف به ربع تحتانی راست شکم و تشدید درد در راه مراجعه به مطب یا بیمارستان.
معاینه با دیدن رفتار بچه و ظاهر وی آغاز می شود. کودک مبتلا به آپاندیسیت معمولا اهسته حرکت می کند و کمی به جلو خم می شود وموقع راه رفتن کمی می لنگد و دلش نمی خواهد برای معاینه روی تخت برود. در معاینه شکم تندر نس مداوم در ناحیه مک بورنی دارد. ریباند تندرنس نیز وجود دارد.


یافته های آزمایشگاهی:

افزایش گلبول های سفید خون و شیفت به چپ در بعضی بیماران دیده می شود و در ازمایش ادرا ممکن است گلبول سفید و قرمز دیده شود ولی انجام این ازمایشات بیشتر در جهت رد بیماری های دیگر می باشد. سونوگرافی یک روش خوب جهت تشخیص می باشد. بهترین روش پراکلینیک تشخیص آپاندیسیت سی تی اسکن شکم می باشد.