روش صحیح اماده کردن شیر خشک

دکتر عزیزالله یوسفی فوق تخصص گوارش کودکان


رعایت بهداشت در آماده کردن شیرخشک برای یک شیرخوار از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و در صورت عدم رعایت این مسئله در خیلی از موارد باعث آلوده شدن شیر و انتقال عفونت به شیر خوار می شویم . 50% از مادران قبل از آماده کردن شیر دست های خود را نمی شویند و 20% از مادران تنها به شستن سر شیشه شیر خوار با آب بسنده می کنند. 70% از مادران هیچگونه آموزشی در جهت روشهای صحیح تهیه شیر خشک از طرف سیستم های بهداشتی دریافت نمی کنند.


برای تهیه شیر خشک به نکات زیر توجه شود:


  • شیر خشک: قبل از استفاد از شیر خشک باید از سلامت و تاریخ مصرف آن مطمئن شویم و در صورتی که تاریخ مصرف شیر به اتمام رسیده از مصرف آن خودداری شود.
  • شیشه: اغلب شیشه های شیر از مواد پلاستیکی فاقد بیس فنول A درست شده اند و اختلافی در بین انواع آنها نیست.
  • سرشیشه: اغلب از سلیکون و یا لاتکس درست شده اند و سایز سوراخ آنها متفاوت می باشد. به طور کلی سایز مناسب سوراخ سرشیشه باید طوری باشد که در هر ثانیه یک قطره شیر از آن خارج شود.


مادر قبل از آماده کردن شیر می بایست ابتدا دست هایش را با آب و صابون بشوید و شیشه و سر شیشه نیز با ید با آب و برس مخصوص شسته شود. در شیر خواران زیر 3 ماه بهتر است که شیشه و سر شیشه و سایر وسایل استریل شوند. برای استریل کردن می توان از جوشاندن وسایل، مواد استریل کننده و یا مایکروویو استفاده کرد که بهترین و مقرون به صرفه ترین روش، جوشاندن در آب جوش به مدت 5 دقیقه می باشد.